English

......................................................................................................................................................................

درباره قرض الحسنه

نوشته شده توسط : مدیر سایت
کد مطلب: 3054
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
نظرات: بدون دیدگاه

۱٫ صندوق قرض الحسنه اسلامی در سال ۱۳۴۸ به وسیله ۷ نفر از علاقه مندان به عملی شدن دستور حیات بخش اسلام عزیز در خصوص قرض الحسنه- پرداخت وام بدون ربا- تأسیس شد.
هریک از این عده با پرداخت مبلغ هزار تومان، جمعاٌ هفت هزار تومان، سرمایه ی اولیه صندوق را تأمین کردند. بذر پاکی که در آن زمان کاشته شد، امروز به صورت یک نهاد مثبت، ارزشمند درخدمت مردم نیازمند، انجام وظیفه می کند.

۲٫ صندوق قرض الحسنه، دارای محل مناسب و مجهز به وسائل مورد نیازو به وسیله کارمندان صدیق، خوش برخورد، مهربان و آراسته اداره می شود. کارمندان، فعالیت در صندوق را یک عبارت بزرگ تلقی می نمایند. کارمندان بسیار منظم، پاک دامن و در صورتی مشکل مراجعه کنندگان را حل کنند. تسریع در پرداخت وام، به روز بودن امکانات صندوق، از ویژگی های این صندوق موفق است.

۳٫ نیازمند واقعی با یک مصاحبه کوتاه و معرفی یکی و یا دو ضامن معتبر شناخته می شوند و در کوتاه ترین زمان وام ایشان پرداخت می شود. تلاش برای افزایش تعداد حساب های پس انداز از سوی افراد نیک اندیش از جمله برنامه های دائمی است که برای کمک به نیازمندان واقعی صورت می گیرد.

۴٫ جلب هر چه بیشتر اعتماد مردم به صندوق قرض الحسنه اسلامی و مجهز کردن صندوق به کامپیوتر های جدید، نصب سیستم ایمنی صندوق، تلویزیون مدار بسته، تلفن سخن گو، داشتن سایت به نشانیWWW.Gharzolhassaneh.IR- داشتن دستگاه کارت خوان- داشتن طرح وام ازدواج، طرح وام کسبه- طرح سپرده گذاری برای کمک به نیاز مندان- داشتن صندوق پیشنهادات و انتقادات و توجه به پیشنهاد های مردم- داشتن کتاب خانه با کتاب های متنوع- و پرداخت وام بدون بهره ( به میزان ۱%)

۵٫ این صندوق با سابقه ی طولانی و داشتن کارمندان صدیق، جوان و وظیفه شناس توانسته است تا حدودی رضایت مشتریان را جلب نماید تسریع در امور وام گیرندگان با کارمزد ناچیز و بر خورد صادقانه از عوامل موفقیت است.

۶٫ صندوق کارکنان خود را به کمک و راهنمایی کانون انتخاب می کند و گاهی با مصاحبه از بین جوانانی که از خانواده های اصیل و دارای ضامن مطمئن باشند، بر می گیرند.

کارمندان صندوق باید دارای ویژگی های زیر باشند:
وضع ظاهری آراسته- بر خورد صادقانه و صمیمانه با مراجعه کنندگان- منظم در کلیه امور- دقیق در امور حساب های مردم- پاک دامن و دارای بر خورد تشویق آمیز با مشتریان- تلاش گر و ساعی در اجرای امور صندوق
۷٫ تعامل مدیریت صندوق با کارکنان مثبت و سازنده است. در جلسات دو ماه یک بار نقاط ضعف احتمالی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. تذکرات لزوم جهت بالا بردن کیفیت کار صندوق بررسی می شود.

۸٫ با کانون حسنات همراه و رابطه ی مثبت و سازنده داشته و مشمول برنامه های ارزشمند معاونت محترم فرهنگی کانون بوه ایم. جهت پیش برد اهداف فرهنگی کانون همکاری نزدیک و صمیمانه داشته از حرکت های فرهنگی استقبال و پشتیبانی کرده ایم.
کانون می تواند صندوق های قرض الحسنه را طوری راهنمایی و هدایت کند که در بحران های مالی و اقتصادی پیش بینی از آسیب های احتمالی مصون باشند. کما این که قبل از وقوع حوادث خطرناک برای صندوق ها، کانون تذکرات لازمه را ابلاغ نموده است. کانون باید طوری برنامه ریزی نماید که در صورت نیاز صندوق ها، در حداقل زمان، یاری رسان صندوق ها باشد.
۹٫ صندوق قرض الحسنه اسلامی معتقد است که صندوق ها حافظ پول مردم هستند باید با انواع وسائل مدرن ایمنی، رایانه ها، سیستم های ایمنی، خزانه صد در صد مورد اعتماد ایمن، و…… مجهز باشند این ابزار ها می تواند صندوق ها را در رسیدن به اهداف مقدس خود یاری نماید.

۱۰٫ شیرین ترین خاطرات در زمانی رخ داده است که وام گیرنده ی درمانده، مضطرب و پریشان حال در مدتی زمان وام خود را دریافت کرده چهر او شادمان شده و با رضایت خاطر و لبخند از صندوق خارج شود. و تلخ ترین آن ها زمانی است که موفق نشده ایم به شرایط خاص به وام گیرنده پاسخ مثبت بدهیم،در سایت قرضه الحسنه خاطرات زیادی وجود دارد که می توان بدان مراجعه نمود.

۱۱٫ هیچ انگیزه ای بالاتر از رضایت حق تعالی نیست، اگر کسی بتواند به مردم نیازمند کمک کند قبل از هر چیز وجود کمک کننده پُر از شادی و سرور می شود در حقیقت:

تار و پود عالَم ا کان به هم پیوسته است
عالَمی را شاد کرد آن کَس که یک دل شاد کرد
با توجه به شرایط سنی تنها انگیزه می تواند شاد کردن نیازمندان باشد و انجام وظیفه الهی باشد. اعضاء هیأت مدیر دریافته اند که خداوند این سعادت را شامل حال ایشان کرده است که از یک سو مورد اعتماد مردم هستند و از سوی دیگر محل مراجعه نیازمندان، این دریافت و آگاهی بیشترین انگیزه را در کمک رسانی به نیازمندان به وجود می آورد.
۱۲٫ حرف آخر این که، مسؤولان بلند پایه کشور باید بدانند که صندوق های قرض الحسنه که به درد های بی درمان مردم نیازمند مرهم می نهد بیش ترین کمک را به دولت می کنند زیرا فشار های روحی و جسمی مردم آسیب پذیر را کاهش می دهند و لذا تا آن جا که در توان دارند باید به صندوق ها( البته صندوق های با سابقه ی درخشان که صادقانه در خدمت مردم می باشند) کمک کنند و نه تنها دریافت آب؛ برق، گاز، تلفن و سایر خدمات معاف شوند، بلکه در هر سال مبلغ قابل ملاحظه ای در اختیار این قبیل صندوق ها قرار دهند.

۲۰/۷/۸۸
صندوق قرض الحسنه اسلامی اصفهان- چهار سوق شیرازی ها


pic1